دانستنی های ساختمانی

بهترین مصالح ساختمانی کدام ها هستند ؟

بهترین مصالح ساختمانی کدام ها هستند؟

قبل از این که درباره ی موضوع مورد بحث  یعنی ” بهترین مصالح ساختمانی کدام ها هستند؟ ” صحبت کنیم شما را با مصالح ساختمانی آشنا خواهیم کرد.

می توان گفت که مصالح ساختمانی ، موادی هستند  که برای ساخت‌وساز از آن ها استفاده می‌شود. تعداد بسیار زیادی از موادی که به صورت طبیعی به وجود می آیند (مانند رس، ماسه، چوب، سنگ و حتی شاخ و برگ‌های کوچک)، برای درست کردن یک ساختمان به کار می رود. به جز از مواد و مصالح طبیعی، بعضی از مواد درست شده به وسیله ی انسان نیز به صورت ترکیبی، در صنعت سا ختمان سازی استفاده می‌شوند.

به خاطر اینکه  میزان ساخت و ساز ها در سطوح مختلف افزایش یافته است ، احتیاج به مصالح ساختمانی جدید با کارایی بیشتر و مقرون به صرفه تر به شدت احساس می شود.در دنیای مدرن امروزی که مدام در حال تغییر و تحول می باشد شاهد ایجاد مصالح ساختمانی به وسیله ی آخرین تکنولوژی های روز دنیا خواهیم بود . مصالح نوینی که هم اکنون در سراسر جهان درست می شوند تابع علم و تکنولوژی می باشند و از توانایی ها و مزیت هایی برخوردارند هستند  که مصالح ساختمانی قدیمی فاقد آن می باشند . پیشرفته ترین مصالح ساختمانی که در حال حاضر به وجود می آیند به جز مواد تشکیل دهنده از جهت کاربرد و ظاهر نیز با یکدیگر فرق دارند.

رایج ترین و متداول ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی

به جرات می توان گفت که رایج ترین و متداولترین مصالحی که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته اند و همینطور جایگاه خود را در صنعت معماری و ساختمان سازی نگه داشته اند چوب، سیمان، فلز، آجر و بتن می باشند.این مصالح ساختمانی به سبب مقاومت بسیار بالایی که دارند و همچنین هزینه مقرون بصرفه در اکثر پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

شناخت دقیق و همه جانبه از مصالح ساختمانی ، سبب توانا شدن طراحان و مجریان ساختمان در انتخاب درست مصالح می شود . یکی از عوامل حیاتی و سرنوشت ساز در انتخاب مواد و مصالح ساختمانی ، اقلیم منطقه است. استفاده از مصالح بوم آورد و سازگار با شرایط اقلیمی علاوه بر اینکه در کاهش مصرف انرژی ساختمان موثر خواهد بود بلکه سبب به وجود آمدن بنا هایی با هویت خاص هر منطقه می شود.

برای اینکه شما بدانید بهترین مصالح ساختمانی کدام ها هستند؟ در این مقاله که مطالعه ی آن به طور متوسط سه دقیقه طول می کشد با ما همراه باشید. تا در انتخاب مصالح ساختمانی دچار سردر گمی نشوید.

فلز

بهترین مصالح ساختمانی کدام ها هستند؟
فلزات جزو مهمترین مصالح ساختمانی

فلز ها یکی از پر کاربردترین  و مهمترین مصالحی می باشند که تاریخچه استفاده از آن ها در ساخت بنا به هزاران سال قبل بر می گردد.

در سال های قبل از فلز برای درست کردن ابزارهای مختلف استفاده می شد که نشانه های آن را می توان در میان آثار به جا مانده از مصریان قبل از میلاد مسیح مشاهده کرد. اکثرا نوع فلزی که در ساختمان‌سازی استفاده می شود ، فولاد است.

قابلیت جوشکاری ، خم پذیری و سختی بالا از خصوصیت های خاص و ویژه فولاد می باشد که از آن بیشتر در تولید میلگرد استفاده می‌شود، اگر دقت کرده باشید در پی ساختمان از فولاد استفاده می‌کنند.

انواع فلزات پرکاربرد و مهم

اکثر فلز هایی که در ساختمان سازی استفاده می شوند به دو دسته فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی تقسیم می شوند که از میان آن ها آلومینیوم، فولاد و آهن جزء پر کاربردترین فلزات به شمار می آیند.

می توان گفت که در حال حاضر آلیاژهایی که از فلزات مختلف به وجود می آیند خیلی مقاوم هستند و روکش هایی که برای محافظت از آن ها به کار بردهاستفاده  می شوند نه تنها مقاومت آن ها را در برابر عوامل مختلف زیاد می کنند بلکه به ظاهر آن ها نیز تنوع و زیبایی خاصی می بخشد. انواع فلزات و آلیاژهای آن ها به شرح زیر می باشد:

 • آهن
 • آلومینیوم
 • چدن
 • فولاد
 • مس
 • برنج
 • روی
 • سرب
 • برنز
 • و…

خاک

می توان گفت که خاک ترکیبی از مواد آلی و معدنی است که از تخریب سنگ ها به سبب هوازدگی و فرسایش به وجود آمده است. در تعریف خاک آمده است که به مصالح سنگی گفته می شود که قطر آن‌ها کمتر از ۰/۲۰۰ میلی‌متر است.و به صورت کلی می توان نوشت که خاک به وسیله ی تجزیه‌ی شیمیایی و یا عوامل فیزیکی و مکانیکی مواد گوناگون پوسته‌ی زمین تشکیل می شوند و در دشت‌ها با ضخامت‌های مختلف رسوب می‌کند.

به مواد چسبنده در داخل خاک، رُس و مواد غیرچسبنده ماسه گفته می گویند. البته درکل می توان گفت که  ناخالصی‌های کربناتی مثل سنگ ‌آهک و نا خالصی‌های سولفاتی همانند سنگ‌گچ و ترکیب‌های آهن‌دار و رستنی‌ها و مواد آلی هم در خاک یافت می شوند.

انواع خاک عبارتند از :

خاک رس

خاک رس از فرسوده شدن سنگ‌های آذرین و دگرگون شده مانند فلدسپات‌ها، گرانیت‌ها و گنایس‌ها حاصل می شوند ، به همین دلیل علاوه بر خاک رس، ماسه و لای نیز در خاک باقی می‌ماند. از بین سبب های خاصیت چسبندگی خاک رس می‌توان به ریزی دانه‌ها و پولکی شکل بودن آن‌ها اشاره کرد.

خاک ‌چینی

می توان گفت که به عبارتی خاک رس خالص به رنگ سفید است . در صنعت سفال‌سازی این خاک، به خاک چینی معروف است. رنگ خاک ‌رس‌های معمولی به خاطر مواد خارجی از قبیل اکسید آهن و گرافیت، سفید نمی باشد.

مخلوط

به خاکی که انواع مختلف دانه‌های کوچیک و بزرگ و مقداری هم از خاک رس در آن وجود داشته باشد، مخلوط ‌گویند.

چوب

بهترین مصالح ساختمانی کدام ها هستند؟
چوب یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی

چوب دارای استفاده های مختلف و به طور تقریب کاربردی نامحدود می باشد که به همراه این موضوع و برخلاف افکار عامیانه، عمری دراز دارد، انعطاف پذیر است و به راحتی پرداخت می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. چوب سبک و دارای مقاومت بسیار زیادی می باشد .

به همین سبب می توان گفت که ، خانه های مسکونی قدیمی که هنوز هم از آن ها استفاده می شود، نشانگر عمر زیاد چوب به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی می باشد.

موضوع مهم دیگر اینکه  خانه های چوبی دارای بیشترین کارایی در رابطه با حفاظت ، در برابر گرما می باشند . علاوه بر آن ، با به کاربردن روش های جدید در ساخت وساز با چوب، دیگر احتیاجی برای به کار گرفتن مواد شیمیایی برای حفاظت چوب نمی باشد.

و همچنین ما اطلاع داریم که منابع انرژی فسیلی در حال تمام شدن می باشد و تا به حال منبع قابل اعتمادی برای جایگزین کردن انرژی وجود ندارد. بنابراین آینده تعلق دارد به روش های ساخت و سازی که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، . در این راستا، ساختمان های چوبی تازه ساخت جدید، دورنمای جدیدی را برای ساخت وسازهای صرفه جو محور باز می کند. که می تواند  می تواند صرفه جویی کلانی در مصرف انرژی لحاظ نماید.

انواع چوب شامل:

 1. چوب راش
 2. ساج
 3. ممرز
 4. تبریزی
 5. ملچ
 6. روس
 7. افرا

مزایای استفاده از چوب :

 1. ارزانی، دردسترس بودن و سهولت ساخت.
 2. قابلیت پرداخت سطحی، رنگ پذیری، کنده کاری و برش.
 3. خاصیت آکوستیک.
 4. سبک بودن
 5. مصرف انرژی را کاهش می دهد و یک عایق حرارتی مناسب می باشد
 6. الودگی صوتی کمتری ایجاد میکند
 7. برای حمل و نقل نیاز به ماشین های سنگین نیست

شن و ماسه

شن وماسه در نقاط مختلف همه ی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در پی سازی همه ی  ساختمان هایی که از دو طبقه بیشتر است، از بتن استفاده می شود که برای درست کردن بتن نیز از، شن و ماسه استفاده می شود. همچنین در ساختمان های آجری برای چیدن آجر از ملات ماسه سیمان استفاده می کنند.

شن و ماسه برای کارهای ساختمانی به دو صورت تهیه میشود:

 • شن و ماسه طبیعی
 • شن و ماسه شکسته

١- شن و ماسه طبیعی

هر سال بعد از فصل بارندگی و طغیان رودخانه ها، مقدار زیادی شن و ماسه در بستر رودخانه باقی می ماند که پس از کم شدن آب رودخانه ها این منابع در دسترس قرار می گیرد و این ماسه ها را پس از شستن و سرند کردن مورد استفاده قرار می دهند.

۲- شن و ماسه شکسته

در کارگاه ها تکه سنگ های درشت را بعد از تعیین جنس آن، در سنگ خرد کن های متفاوت شکسته و خرد می نمایند. سپس  آن را توسط الکهای ویژه دانه بندی کرده و به مصرف می رسانند.

آجر

بهترین مصالح ساختمانی کدام ها هستند؟
آجر یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی

از زمان های قدیم تا به امروزه آجر همانند یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی ، در قسمت های مختلف ساختمان شامل قسمت های داخلی ساختمان (طراحی دکوراسیون داخلی ) و قسمت های خارجی ساختمان (طراحی نما و محوطه )مورد استفاده قرار می گیرد .

پس می توان گفت که  امروزه آجر جلوه خاص تری به خودش گرفته و علاوه بر ساخت بنا در دکوراسیون داخلی نیز به کار می رود.

در حقیقت می توان گفت که این محصول نسبت به دیگر مصالح ساختمانی پر مصرف تر و پر کاربردتر است و به سبب هزینه مناسب در تمام پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع آجر عبارت است از:

 1. آجر ماسه آهکی
 2. نما
 3. نسوز
 4. سفالی
 5. سفال ده سوراخ
 6. فشاری
 7. لعابی

سخن آخر

می توان گفت که مصرف مصالح ساختمانی باکیفیت بیشتر از هر چیزی دیگری دارای اهمیت می باشد. زمان های زیادی بوده که  ساختمان هایی با بهترین نقشه‌ها هم به سبب استفاده نکردن مواد و مصالح ساختمانی  مناسب و با کیفیت بعد از مدتی دچار مشکلاتی  شده و دچار ریزش هم شده است. از این رو شناخت بهترین مصالح ساختمانی و به کار بردن با کیفیت ترین نوع آن برای هر کسی الزامی است.

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا